16-11-2018| Освоено трето место на Републичкиот натпревар по библиотекарство

На 16.11.2018 година во Домот на културата „Илинден“ во Демир Хисар се одржа деветнаесеттиот Републички натпревар „Млади библиотекари“. На натпреварот учествуваа и се натпреваруваа 21 учесници од основните училишта на Република Македонија.

17.11.2018| Заврши единаесеттиот „Саем на книга 2018-Радовиш“

Заврши единаесеттиот по ред саем на книга, кој што Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ од Радовиш, го организира традиционално секоја година во рамките на Месецот на книгата.

06-11-2018| Општински натпревар Млади библиотекари 2018

Денес во просториите на Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ од Радовиш се одржа деветнаесеттиот по ред општински натпревар „Млади библиотекари 2018“ год. На натпреварот од пријавените 25 учествуваа 24 ученици од Основните општински училишта: „Никола Карев,“ - Радовиш, „Крсте Петков Мисирков“ - Радовиш, „Гоце Делчев“ - Конче, „Коста

03-11-2018| Промоција на книгата Светот на Елена

Општинска народна библиотека „Браќа Миладиновци“ Радовиш на 3 (трети) ноември во присуство на голем број гости ја промовираше книгата „Земја на светлината - Светот на Елена“ од Оливера Балоска Марчетиќ.

04-10-2018| Библиотеката ја одбележа светската недела на детето

Светската недела на детето, која започнува секој прв понеделник во месецот октомври во сите земји во светот, Општинската народна Библиотека „Браќа Миладиновци“ во соработка со ЈДУ ДГ „Ацо Караманов“ од Радовиш ја одбележа со креативна работилница во која учествуваа 23 деца - големата група од клон Детско изворче.