Посета на библиотеката од градинките од Радовиш по повод месецот на книгата

Во рамките на одбележувањето на Месецот на книгата, Општинската народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш и ЈОУДГ ,,Ацо Караманов" од Радовиш и денес продолжија со заеднички активности.

Bиблиотеката ја посетија околу 120 основци и деца од предшколска возраст

Над триесеттина деца од одделенската настава од Подрачно основно училиште „Орце Николов“ дојдоа од село Воиславци за да се запознаат со пишаниот збор.

Претседателот на Република Македонија во посета на Општинската народна библиотека

Претседателот на Република Македонија - Ѓорге Иванов во посета на Општинската народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш

Прогласени победниците на наградниот конкурс за најдобра литературна творба

Во чест на Меѓународниот ден на жената - Осми март, денес во Општинската народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш објавени и прогласени беа резултатите од наградниот конкурс за најдобра литературна творба на тема: ,,Мајката најубавиот цвет во долината на моето детство".

Почетни курсеви

Општинската народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш, за заинтересирани членови на библиотеката организира почетни курсеви по Англиски и Германски.