​КРЕАТИВНА РАБОТИЛНИЦА НА ТЕМА „ЦВЕЌЕТО ВО МАКЕДОНСКАТА ПОЕЗИЈА“

Во организација на Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ – Радовиш на 10 и 11 јули 2018 год. се одржа креативна ликовна работилница на тема „Цвеќето во македонската поезија и уметност“ која ја водеше познатиот ликовен уметник Живко Поповски – Цветин.

Креативна ликовна работилница за млади со Живко Поповски - Цветин

Во рамките на Радовишка летна културна сцена 2018, Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ Радовиш организира Креативна ликовна работилница за млади под водство на познатиот сликар - Живко Поповски Цветин. Со оваа работилница под мото „Цвеќето во македонската поезија и уметност“ библиотеката од Радовиш се вклучува во регионалниот проект

Светски ден на книгата на детето

Oпштинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш го одбележа 2 Април - Светскиот ден на книгата на детето со промоција на книгата ,,Сонови и од нив приказни" на авторот и детски писател Виолета Ѓуровска. Промотори на книгата беа Горјан Петревски најчитаниот детски писател и Гордана Здравкоска - наставник во ООУ ,,Крсте П. Мисирков".