Oдбележување на јубилејот 60 години од оснивањето и постоењето.

ОНБ ,,Браќа Миладиновци” Радовиш, синоќа, со пригодна свеченост го одбележа јубилејот 60 години.

Обезбедени новитетите од издавачките куќи ,,Антолог" и ,,Наша култура“

Обемниот и квалитетен книжевен фонд на Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш, од денес е збогатен со најновите изданија на Издавачките куќи ,,Наша култура" и ,,Антолог" од Скопје кои им стојат на располагање на љубителите на добрата книга.

44 караманови поетски средби - книжевно дружење на поети од повеќе европски држави

Под покровителство на Општина Радовиш и Министерството за култура на Република Македонија, а во организација на Советот на караманови средби при Центарот за култура „Ацо Караманов“, во ОНБ „Браќа Миладиновци“ во тек е 44 традиционална манифестација „КАРАМАНОВИ ПОЕТСКИ СРЕДБИ“.