• СОВРЕМЕН МУЛТИФУНКЦИОНАЛЕН СЕРВИС НА ГРАЃАНИТЕ СО КОМПЛЕТНА ТЕХНИЧКА ОПРЕМЕНОСТ И РАЗНОВИДЕН КНИЖЕВЕН ФОНД

• ЦЕНТАР НА СИТЕ ЕДУКАТИВНИ ЗБИДНУВАЊА

• ЧИТАЛНА И ДЕТСКО КАТЧЕ ЗА НАЈМАЛИТЕ ЧИТАТЕЛИ

• ОДБЕЛЕЖАНИ 60 ГОДИНИ ОД ПОСТОЕЊЕ И КОНТИНУИРАН РАЗВОЈ НА БИБЛИОТЕКАТА

Народна библиотека „Браќа Миладиновци“ - Радовиш

Активности

17.11.2018| Заврши единаесеттиот „Саем на книга 2018-Радовиш“

Заврши единаесеттиот по ред саем на книга, кој што Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ од Радовиш, го организира традиционално секоја година во рамките на Месецот на книгата.

06-11-2018| Општински натпревар Млади библиотекари 2018

Денес во просториите на Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ од Радовиш се одржа деветнаесеттиот по ред општински натпревар „Млади библиотекари 2018“ год. На натпреварот од пријавените 25 учествуваа 24 ученици од Основните општински училишта: „Никола Карев,“ - Радовиш, „Крсте Петков Мисирков“ - Радовиш, „Гоце Делчев“ - Конче, „Коста

03-11-2018| Промоција на книгата Светот на Елена

Општинска народна библиотека „Браќа Миладиновци“ Радовиш на 3 (трети) ноември во присуство на голем број гости ја промовираше книгата „Земја на светлината - Светот на Елена“ од Оливера Балоска Марчетиќ.

04-10-2018| Библиотеката ја одбележа светската недела на детето

Светската недела на детето, која започнува секој прв понеделник во месецот октомври во сите земји во светот, Општинската народна Библиотека „Браќа Миладиновци“ во соработка со ЈДУ ДГ „Ацо Караманов“ од Радовиш ја одбележа со креативна работилница во која учествуваа 23 деца - големата група од клон Детско изворче.

02-10-2018| Поетски портрет на Борче Панов

Во организација на Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ од Радовиш во присуство на голем број вработени во јавните библиотеки од Република Македонија кои присуствуваа на дводневната работилница „Дигитални библиотеки“ и пред љубопитната радовишка публика беше претставен поетскиот портрет на роднокрајниот автор Борче Панов.