02-10-2018| Поетски портрет на Борче Панов

Во организација на Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ од Радовиш во присуство на голем број вработени во јавните библиотеки од Република Македонија кои присуствуваа на дводневната работилница „Дигитални библиотеки“ и пред љубопитната радовишка публика беше претставен поетскиот портрет на роднокрајниот автор Борче Панов.

​КРЕАТИВНА РАБОТИЛНИЦА НА ТЕМА „ЦВЕЌЕТО ВО МАКЕДОНСКАТА ПОЕЗИЈА“

Во организација на Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ – Радовиш на 10 и 11 јули 2018 год. се одржа креативна ликовна работилница на тема „Цвеќето во македонската поезија и уметност“ која ја водеше познатиот ликовен уметник Живко Поповски – Цветин.

Креативна ликовна работилница за млади со Живко Поповски - Цветин

Во рамките на Радовишка летна културна сцена 2018, Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ Радовиш организира Креативна ликовна работилница за млади под водство на познатиот сликар - Живко Поповски Цветин. Со оваа работилница под мото „Цвеќето во македонската поезија и уметност“ библиотеката од Радовиш се вклучува во регионалниот проект

Светски ден на книгата на детето

Oпштинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш го одбележа 2 Април - Светскиот ден на книгата на детето со промоција на книгата ,,Сонови и од нив приказни" на авторот и детски писател Виолета Ѓуровска. Промотори на книгата беа Горјан Петревски најчитаниот детски писател и Гордана Здравкоска - наставник во ООУ ,,Крсте П. Мисирков".

Обезбедени новитетите од издавачките куќи ,,Антолог" и ,,Наша култура“

Обемниот и квалитетен книжевен фонд на Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш, од денес е збогатен со најновите изданија на Издавачките куќи ,,Наша култура" и ,,Антолог" од Скопје кои им стојат на располагање на љубителите на добрата книга.