Светски ден на книгата на детето

Oпштинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш го одбележа 2 Април - Светскиот ден на книгата на детето со промоција на книгата ,,Сонови и од нив приказни" на авторот и детски писател Виолета Ѓуровска. Промотори на книгата беа Горјан Петревски најчитаниот детски писател и Гордана Здравкоска - наставник во ООУ ,,Крсте П. Мисирков".

Обезбедени новитетите од издавачките куќи ,,Антолог" и ,,Наша култура“

Обемниот и квалитетен книжевен фонд на Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш, од денес е збогатен со најновите изданија на Издавачките куќи ,,Наша култура" и ,,Антолог" од Скопје кои им стојат на располагање на љубителите на добрата книга.

44 караманови поетски средби - книжевно дружење на поети од повеќе европски држави

Под покровителство на Општина Радовиш и Министерството за култура на Република Македонија, а во организација на Советот на караманови средби при Центарот за култура „Ацо Караманов“, во ОНБ „Браќа Миладиновци“ во тек е 44 традиционална манифестација „КАРАМАНОВИ ПОЕТСКИ СРЕДБИ“.

Новитетите од саемот на книгата од денес во понудата на библиотеката

По успешно завршениот ,,Саем на книгата 2017", од денес во Општинска народна библиотека почнаа да пристигаат новитетите од најинтересните наслови од белетристика од издавачките куќи кои со свои штандови беа учесници на саемот.

Промовирано најновото дело на Горјан Петревски

Денес напладне, со присуство на голем број ученици и наставници од Општинските основни училишта во Општина Радовиш, во Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" - Радовиш промовиран беше најновиот роман на познатиот детски писател Горјан Петревски.